Gavdos - informacje praktyczne


Promy – to jedyna droga żeby się na Gavdos dostać i z wyspy wydostać. Wyruszają z Chora Sfakion lub Paleochory, tam też wracają. Niestety, nawet z założenia nie pływają codziennie. Aktualny rozkład rejsów (zależny od pory roku) oraz cennik dostępny jest na stronie armatora (w tym wypadku szumne słowo) – www.anendyk.gr. Warto jednak pamiętać o poprawkach na warunki pogodowe, zwłaszcza wiosną i jesienią.

Na Gavdos praktycznie nie ma komunikacji publicznej. Istnieje podobno bus (raz go nawet widzieliśmy), ale nie nastawiałbym się na podróżowanie nim po wyspie. Gdyby ktoś się jednak upierał oto strona z szumnie zwanym rozkładem jazdy - e-ktel.com .Jeśli jednak zamówiliście gdzieś nocleg, gospodarz prawie na pewno wyśle po was samochód. Jeśli nie, bez problemu znajdziecie w porcie kogoś kto dostarczy Was do miejsca, którego szukacie lub w jego pobliże, jeśli nie prowadzi tam droga. Pomimo – nazwijmy to – umiarkowanego ruchu na wyspie, dość sprawnie działa autostop (z tego miejsca chcieliśmy pozdrowić parę niezwykle sympatycznych szwajcarskich staruszków, którzy podrzucili nas kawałek, mimo iż empirycznie udowodniono, że do Suzuki Jimny’ego nie mieszczą się cztery osoby niebędące azjatami).


Poza drogami w różnym stanie funkcjonują też tzw. „footpathy”. Nie dajcie się nabrać – większość z nich potrafią znaleźć tylko miejscowi i kozy. Jeśli jednak skusiliście się na taką ścieżkę, pamiętajcie – furtki o ile ewidentnie nie prowadzą do czyjegoś domu, zamknięte są dla kóz, nie dla ludzi. Możecie je spokojnie przekraczać, pamiętając tylko, żeby za sobą zamknąć.

Gotówka – to podstawowy środek płatniczy na wyspie. Więcej, praktycznie jedyny, więc warto wziąć jej zapas, w tym uwzględniający ewentualne dodatkowe noclegi. Do najbliższego bankomatu zapraszamy na Kretę.

Noclegi. Rzecz w internecie najbardziej kontrowersyjna. Otóż są, i jest ich trochę, ale zwłaszcza w sezonie letnim (tzw. „high season” czyli od czerwca do września) warto zarezerwować sobie coś wcześniej, jeśli chce się mieć pewność zakwaterowania. Niestety, niewiele z nich ogłasza się na popularnych portalach bookingowych.
Kilka propozycji:
- gavdos-princess.com (nasza noclegownia – bardzo przyjemne domki do wynajęcia, niezwykle pomocny George w pakiecie).
- sofiaroomsgavdos.com – miejsca noclegowe przy samej prawie Agios Ioannis.
-gavdostudios.gr – Consolas Gavdos Studios - reklamują się ofertą bezpośredniego transportu busem z lotniska w Heraklionie, ale nie testowaliśmy tej opcji, podajemy za stroną internetową.

Tawern z noclegami przybywa wraz z rozwojem ruchu turystycznego (co nas akurat martwi, kolejny raj i oaza spokoju za pięć lat przestanie pewnie istnieć). Obecnie miejsca do spania szukać można w każdej miejscowości na wyspie. W okresie ciepłym pozostaje też namiot. Poza Agios Ioannis, które do mniej lub bardziej dzikich kempingowiczów jest przystosowane (tawerna, prysznice, ewentualny dostęp do prądu), rozbić można się praktycznie w każdym nieogrodzonym miejscu. Póki co przestrzeni nie brakuje.

Na wyspie funkcjonuje posterunek policji utrzymywany przez… jednego policjanta. Ale to i tak lepiej niż z placówkami służby zdrowia, tak więc warto pamiętać o dorzuceniu do bagażu plastra i kilku podstawowych medykamentów. Chyba że ktoś w razie problemów ma ochotę płynąć cztery godziny promem po Stoperan. O ile będzie prom.


Inne przydatne linki:
-gavdos-online.com – internetowy serwis dla osób wybierających się na Gavdos
-angelfire.com – prywatna strona zawierająca sporo użytecznych informacji o wyspie.

GavdosKomentarze