Santorini - informacje praktyczne

Santorini, Oia

Na Santorini można dostać się i wydostać promem. Pływają one praktycznie z każdego bardziej turystycznego miejsca w Grecji (choć najłatwiej znaleźć połączenie z Krety bądź Pireusu). Do każdego z nich można się także łatwo wydostać.
Połączenia można sprawdzić np.:
- www.santorini.go-ferry.com
- www.greeceferries.com
- www.ferries.gr

Ceny zależą od dystansu i rodzaju promu. Klasyczne – pływają dość powoli, ale zabierają dużo pasażerów przez co są dość tanie. Alternatywą są tzw. SeaJety – promy bardzo nowoczesne, dużo szybsze, ale też wyraźnie droższe.


Pomimo małej powierzchni, na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, tzn. międzynarodowe głównie dla lotów czarterowych, większość komercyjnych połączeń lata przez Ateny. Znajduje się ono niedaleko miejscowości Kamari, ale łatwo dostać się w praktycznie każde miejsce na wyspie. Busy i taksówki  – które przy odległościach na Santorini wcale nie są bardzo drogim środkiem transportu – czekają tuż przy hali przylotów.

Noclegi. Warto rezerwować wcześniej, gdyż Santorini jest jednym z najbardziej obłożonych turystycznie miejsc na świecie, a sezon trwa tam przez większość roku. Dobrze jest też wydrukować sobie mapkę z lokalizacją naszego hotelu/hostelu, gdyż nazwy ulic w wielu miejscach (np. w prawie całej Thirze) nie występują. Na szczęście wyspa żyje praktycznie tylko z turystyki, więc łatwo znaleźć coś korzystnego na popularnych portalach bookingowych (jeśli nie masz jeszcze swojego ulubionego – zajrzyj na naszą stronę „linki”).

Poruszanie się po wyspie. Można wynająć auto, ale tego zdecydowanie nie polecamy. Uliczki są wąskie, zakorkowane, a znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Jeśli ktoś już bardzo potrzebuje poczucia niezależności wynikającego z posiadania własnych kółek, niech lepiej zainteresuje się popularnymi na Santorini skuterami. Przynajmniej będzie miał szansę zaparkować w promieniu mniejszym niż 2 kilometry od celu.

Polecamy za to komunikację autobusową. Sieć połączeń obejmuje praktycznie całą wyspę, autobusy odjeżdżają często, punktualnie, a bilet kosztuje w okolicach 2 Euro. Połączenia dostosowane są także do ruchu turystycznego i w kluczowych miejscach i momentach (zachód słońca na Oii, przypłynięcie promu) dostawiane są dodatkowe autobusy, tak aby każdy znalazł w nich miejsce dla siebie. Rozkład jazdy i cennik - http://ktel-santorini.gr/ktel/index.php/en/services-eng/timetable-eng

Inne przydatne linki:
- http://www.santorini.net/
- http://santorini.wiemgdziejade.pl/


Santorini

...

Komentarze